Çiçek ömrü nasıl uzatabilir?

2013-06-17 16:16:00

İster hediye olarak almış olun isterse kendiniz için alın aranjman elinize geçince aklınıza gelecek ilk soru ona nasıl bakacağınız ve ne kadar süre boyunca güzelliğini koruyacağı olacaktır. Gerçekten de buketinizinin veya aranjmanınızın ömrü yapacağınız küçük bir bakımla çok önemli miktarda uzayacaktır.

Çoğu aranjman içerdiği çiçek çeşitlerine ve bakıma bağlı olarak 4 ila 7 gün arası güzelliğini muhafaza eder. Ancak yanlış bir yere yerleştirildiği durumda ömrü dramatik olarak 2-4 saat de olabilir. Öncelikle göz önünde tutulması gereken nokta ona sıradan bir süs eşyası muamelesi yapmamak, onun canlı olduğunu hatırlamaktır.

Aranjmanlar
Vazo veya kabını çiçekçiden bu amaçla temin edeceğiniz bitki besini ile desteklenmiş su ile sürekli olarak ıslak tutun. Aranjman içine konulabilecek bitki besinlerinin temini Türkiye içinde yaygın olmadığı için zor olabilir. Eğer yurtdışından temin etme şansınız yoksa sadece taze su kullanabilirsiniz. Bitki besin solüsyonu bulanık duruma gelirse bunu tamamen boşaltıp yenileyin. Eğer aranjmanın biçimi uygunsa suyu tazeleyeceğiniz zaman çiçek saplarını alt kısmından keskin bir bıçakla 2-3 cm kadar kesin.

Çiçekleri güneş ışığı almayan, ısıtıcı ve klimalardan, vantilatörlerden uzak serin bir yerde tutun. Televizyon, buzdolabı ve yanan kalorifer üzerine kesinlikle koymayın. Televizyon ve Buzdolabı gibi gereçler ısı yayarlar ve bu ısı çiçeklerin özsu kaybına neden olur.

Buketler
Eğer bitki besini kullanamıyorsanız çiçekleri mutlaka serin bir yerde tutun ve taze su kullanın. Derin bir vazoyu tercihan bitki besini eklenmiş su ile doldurun. Eğer paketinin üzerinde bakımına ilişkin talimatlar var ise bunlara mutlaka uyun.

Çiçeklerin su içine girecek kısımlarındaki yapraklarını gövdelerinden dikkatlice ayırın. Aksi takdirde bu yapraklar su içinde zararlı bakterilerin üremesine ve bulaşıcı çürümeye neden olacaktır. Su içine yerleştirmeden önce sapları suya giren yerinden keskin bir bıçak ile 1-2 cm kadar kesin. Bu işlem çiçeklerin saplarının su ile doğrudan temasını sağlayacaktır.

Eğer buket veya aranjman oluşturmak üzere çiçek aldıysanız aşağıdaki uyarıları da mutlaka gözönüne alın:
Çiçekleri seçerken dik ve diri taçyapraklı olanları ve açmakta olan goncaları tercih edin. Sararmış, beneklenmiş yapraklar çiçeğin yaşlanmış olduğunun bir göstergesidir.
Ağaç saplı veya ağaç dallı bir çiçek sözkonusu ise (ayva çiçeği, leylak gibi) dalını bir budama makası ile kesin. Çiçeği Taze ve ılık suya yerleştirin ve mümkünse ömrünü uzatmak için bitki besini kullanın.

Bitki bakım tavsiyeleri
Bitki Sağlığı sizin sağlığınız için önemlidir. Yeşil ve çiçekli bitkiler sadece ev veya ofis dekorunu güzelleştirmez, aynı zamanda sağlığa da yararlıdır. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA çeşitli ortamlarda yaptığı denemeler sonucunda ev bitkilerinin kimyasal yöntemlerden daha güçlü hava arıtma özellikleri bulunduğunu kanıtlamıştır. Ancak bu işlevlerini yerine getirmeleri için herşeyden önce bitkilerin sağlığı yerinde olmalıdır.

Bitki bakım biçimi bitkiden bitkiye farklılık göstermekle beraber bütün bitkiler için önerilebilecek bazı genel bakım kuralları vardır;

Bitkileri orta ve doğal ışıklı yerlerde bulundurun
Doğal ışık bitkiler için en iyisi olmakla birlikte bazı bitkiler floresan ışığı altında da gelişebilmektedir. Çoğu çiçek açan bitkinin açtığı çiçek sayısı ve görünüşünün güzelliği ne kadar ışık aldığı ile ilişkilidir. Bol yapraklı bitkiler ise genel olarak daha az ışıklı mekanları sevmektedir.

Bitkinin toprağı her zaman nemli olmalı
Çiçeklerin kurumamasına ve solmamasına özen göstermek gerekmektedir. Ancak çiçeklerin sürekli su içinde bulunmamasına da dikkat etmek gerekmektedir. Sulama sırasında yaprakları ıslatmamaya özen gösterin. Yapraklar hiçbir zaman ıslatılmamalıdır. Bazı bitkilerde sprey ile homojenize su püskürtülmesi iyi sonuçlar vermektedir.

Aşırı sıcak ve soğuktan kaçının
Bitkiler en iyi sonuç için 25 – 30 santigrat derecelik sıcaklıklarda bulundurulmalıdır. Belli dönemlerinde bu sıcaklıkların dışında bulundurulabilecek çiçekler vardır, ancak bu durum çiçeğe özeldir ve genellikle de belirtilen sıcaklık aralığında da bitki sağlıklı olarak büyümektedir.

0
0
0
Yorum Yaz