Genel Kültür ve Sağlık

2011-05-04 16:43:00

Örnek Genel Kültür bilgisi:

2. El Araçta En Çok Yapılan Hatalar

İstanbul Otomobilciler ve Galericiler Derneği Başkanı Zeki Akbal, 2. el araç alımında bir dizi yanlışlık yapıldığını söyledi. Akbal, "Sadece kaportaya bakmak büyük hata" dedi.

İstanbul Otomobilciler ve Galericiler Derneği Başkanı Zeki Akbal, 2. el otomobil alımında bir dizi yanlışlıklar yapıldığına dikkat çekti. Alıcıların, araç alırken yalnızca kaporta durumunu sorguladığını hatırlatan Akbal, esas dikkat edilmesi gereken noktaların gözden kaçırıldığını söyledi.

İstanbul Otomobilciler ve Galericiler Derneği Başkanı Zeki Akbal, 2. el araç alımında yapılan yanlışlıkları ve dikkat edilmesi gerekenleri Haber 7'ye şöyle değerlendirdi.

İşte o değenlendirme:

"Otomotivde yaşanan hareketlilik son 2 hafdadır durulmaya başladı. ÖTV indirimi ile birlikte başlayan ve beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen talep 2 el piyasasını da hareketlendirdi.

Araç yokluğu ve yoğun talep fiyatları da yükseltti. Bu da son 1 haftadır piyasaların durulmasına ve ilk haftalarda yaşanan yoğun satışların azalmasına neden oldu. 0 km araçlarda fiyatların zamlanması ve 2 el  araçlara olan yoğun ilgiden dolayı fiyatların yükselmesi otomobil alacakları düşündürüyor.
 
2 el otomobil  alacakları bazı konularda uyarmak  ve 2. el araç alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmek istedik. Öncelikle şu hususları mutlaka inceleyin.

-Aracın servis kayıtları,
-Faturası,
-Vergi dairesi ile ilgili borçları,
-Sigorta kayıtları,
-Sigortadaki hasar durumunu gösteren tramer kayıtlarını sorgulatın.

Aracı yetkili bir serviste kontrol ettirmeleri sonradan mağdur olmamaları için önem taşımaktadır.

Genelde aracın kaporta boya durumu öne çıktığı için mekanik ve aracın kasasına ve kaportasına yansımayan hasarlar gözden kaçar. Son zamanlarda bu değişemeye başlasa da insanımız araç alırken hala  aracın motor mekaniğinden çok ufak tefek boya veya 1-2 parça kaporta değişimlerini dikkate almakta asıl önemli olan ve masraf çıkarabilecek motor, mekanik, şanzıman ve yürüyen aksam  gözden kaçırmaktadır.

Tabii 2. el araç alırken ve satarken yıllar içerisinde böyle bir piyasa oluşmuş ve alıcılarda daha sonra aracı satarken  kolay elden çıkarmak için kaporta boyada herhangi bir işlem olup olmadığına dikkat eder hale gelmişlerdir. Ancak biz öyle hadiselerle karşılaşıyoruz ki aracın kaporta kısmında en ufak bir boya ya da işlem olmadığı halde araç sigorta şirketi tarafından perte çıkartılacak kadar ağır hasar görmüş olabiliyor. Bu yüzden aracın sigorta kayıtlarının da sorgulanması çok önemlidir.

Maalesef son yıllarda yüksek kilometreli araçları satmaktan güçlük çeken kimi galerici ve   araç sahipleri  kilometre düşürme yoluna gitmektedir. Araç satın alırken aracın yetkili servis kayıtlarının muhakkak incelenmesi ve ayrıca yapılan satış sözleşmesine aracın kilometresinin tarih saat belirtilerek yazılması sonradan çıkabilecek sorunlara ve ihtilaflara karşı önem taşımaktadır.

İstanbul otomotiv ve galeri işletmeleri derneği olarak tüketicilerin araç alırken ihtiyaç duyacağı her türlü bilgiyi temin etmede ve yönlendirmede yardımlarımız devam edecektir.

(Haber 7) Sağlık Sağlık Sağlık Bilgiler

57
0
0
Yorum Yaz